Uskrs u Hrvatskoj: zanimljive tradicije i izreke

Izleti i avanture

Ako se nađete u Hrvatskoj za vrijeme Uskrsa, sigurno ćete se dobro zabaviti i vidjeti neka od najljepše ukrašenih jaja na svijetu.

Razmišljate o posjeti Hrvatskoj za Uskrs? Definitivno bi trebali! Uskrs je u Hrvatskoj vrlo važan blagdan i postoje mnoge tradicije vezane uz ovo doba godine. Od tradicionalnih procesija i svetih misa do ogromnih količina ukusne hrane. Sve je posvećeno zbližavanju obitelji, slavljenju života, ljubavi i obilja te počasti Isusovom uskrsnuću.

Želite znati još informacija vezanih uz Uskrs u Hrvatskoj; rade li trgovine, koji su dani praznici i zašto se u Hrvatskoj slavi Uskrsni ponedjeljak? Pročitajte naš vodič kako najbolje cijeniti ovo godišnje doba i što ne propustiti!

Običaj uskršnjih jaja u Hrvatskoj

Ukrašavanje uskršnjih jaja vrlo je popularno u Hrvatskoj. Bogata kultura ove male zemlje pokazuje da u Hrvatskoj postoji mnogo različitih i jedinstvenih tradicija. Uskrsne tradicije razlikuju se od regije do regije, ali bojanje jaja uobičajeno je u cijeloj zemlji. Ova su jaja u Hrvatskoj poznata pod imenom pisanice. Postoji mnogo različitih tehnika bojanja i ukrašavanja pisanica, a danas će se mnogi odlučiti za brzo rješenje i jednostavno kupiti gotove boje za jaja i naljepnice s tradicionalnim uskrsnim motivima poput uskršnjih zečeva, kokoši, cvijeća, križića i golubica.

Bojanje jaja ljuskama luka

Tradicionalna metoda je korištenje prirodnih pigmenata, obično iz povrća i drugih biljaka, te ukrašavanje jaja svježe ubranim lišćem i cvjetovima.

Postoji mnogo boja koje možete izabrati, ali boja koja se najčešće koristi za ukrašavanje jaja je crvena, od ljuske luka. Što je originalno jaje bjelje, konačna boja će biti intenzivnija, međutim, bijela jaja nisu baš česta u Hrvatskoj.

Ostali uobičajeni prirodni pigmenti su:

  • zelena – razne biljke živopisnih boja poput špinata i peršina
  • smeđa – kava, ljuske oraha, crni čaj
  • žuta i narančasta – mrkva, čili u prahu, crvena paprika, šafran, kurkuma
  • plavo – crveni kupus, ljubičasti luk, crno grožđe, borovnice
  • crvena i ružičasta – cikla, brusnice, šipak, crveno grožđe.

Ako se želite okušati u bojanju i ukrašavanju uskršnjih jaja na tradicionalan hrvatski način, to možete lako učiniti kod kuće. Vrlo je jeftino i jednostavno, a rezultati su predivni. Možete skuhati jaja s pigmentima po želji, ali možete isprobati i malo kompliciraniju verziju izrade otiska listova i cvjetova na jajima.

Trebat će vam sljedeće:

  • pigment po izboru
  • 10-12 jaja
  • široki lonac
  • lišće ili cvijeće za ukrašavanje
  • najlonke
  • uže
  • bijeli ocat
  • malo ulja ili masti.

Uzmite veću količinu ljuski luka (ili bilo kojeg pigmenta koji želite koristite), stavite ih u hladnu vodu i kuhajte dok pripremate jaja. Zatim stavite ukrase po izboru – na primjer, listove peršina ili maslačka – na svoja jaja tako da namjestite po jedan list na svako jaje, stavite jaje u najlonsku čarapu i zatim sve pričvrstite užetom.

Maknite lonac s vatre da se malo ohladi, dodajte žlicu octa i pažljivo stavite svako jaje u vodu. Kuhajte ih na laganoj vatri oko pola sata. Pustite da se jaja potpuno ohlade u pigmentiranoj vodi i na kraju ih natrljajte s malo ulja ili slanine za dašak sjaja.

Preostaje vam samo složiti svoja lijepa jaja u košaru na travi ili sijenu i ponuditi ih prijateljima i obitelji.

Darivanje jaja

Obitelji obično naprave veliku količinu uskršnjih jaja, dovoljno za sve prijatelje, susjede i rodbinu. Uobičajeno je da jedni drugima daruju jaja kao simbol ljubavi i poštovanja. U Dubrovniku zaručena djevojka daje jaja svom budućem mužu, a njena buduća svekrva potom ispeće pleteno tijesto u koje će uklopiti kuhano jaje.

A s obzirom na to da se tvrdo kuhana jaja ne moraju pojesti odmah, možete ih smatrati jednostavnim i hranjivim dodatkom na vašem sljedećem popisu hrane za kampiranje.

Borbe jajima

Za vrijeme uskršnjeg doručka igra se zabavna tradicionalna igra koja se zove tucanje jaja. Vaš protivnih i vi birate svoje najbolje jaje – tu je uključena neka vještina i iskusni igrači će znati nekoliko trikova. Svaki od vas drži svoje jaje okomito, a gornje jaje lagano lupka donje jaje. Jaje koje se razbije je gubitnik, a jaje koje ostje čitavo je pobjednik. Pobjedničko jaje tada obično izaziva ostala jaja oko stola. Podmukli trik je koristiti drveno jaje, tako da uvijek pobijedite. Druga varijanta igre je kucnuti nekoga jajetom po čelu! To se obično čini među braćom i sestrama.

Divovska jaja

U gradu Koprivnici, na sjeveru Hrvatske, tradicionalno se izlažu divovska uskršnja jaja u sklopu izložbe na otvorenom pod nazivom Pisanica od srca. Ova impresivna jaja visoka su preko 2 metra i široka 1 metar, a pažljivo su oslikana od strane umjetnika kao simbol prijateljstva i radosti Uskrsa. Također se daju kao darovi za izlaganje diljem svijeta, a papa Benedikt XVI. primio je jedno u Vatikanu. Ručno oslikana, divovska uskršnja jaja ograđena ogradom mogu se pronaći i ispred zagrebačke katedrale.

Što jesti u Hrvatskoj za Uskrs?

Veliki petak je dan korizme, obično rezerviran za ribu i drugu hranu s malo masnoće. Sljedećeg dana vjernici će navečer nazočiti svetoj misi i sa sobom ponijeti pune košare hrane za blagoslov i blagovanje na Uskršnje jutro. Uskršnja nedjelja rezervirana je za cjelodnevnu gozbu, prepunu tradicionalno pripremljenih delicija. Istrijani će uživati ​​u jajaricama – pletenim pecivama s jajetom u boji na vrhu. U sjevernoj regiji Zagorja naći ćete vrtanje – vrstu slanog kruha od vode koja je ostala od kuhanja uskršnje šunke. Slavonska peciva su jednostavne okrugle lepinje napravljene od samo tri sastojka: jaja, brašna i malo soli.

Osnovni sastojci u cijeloj zemlji su: kuhana jaja, kuhana šunka, slatki kruh zvan pinca s križno izrezanom površinom, mladi luk, rotkvice i hren. Uz to ide i divovska zdjela salate Olivier ili, kako je mi Hrvati zovemo, francuske salate.

Iako do ručka nitko nije gladan zbog obilnog doručka, ipak se održi velika gozba na bazi mesa, koja se malo razlikuje od regije do regije.

Uskrsni ponedjeljak označava prvi od 40 Isusovih dana na Zemlji prije nego što je uzašao na nebo. To je dan odmora i razmišljanja. Većina trgovina i obrta zatvorena je i na Uskrs i na Uskrsni ponedjeljak.